Szombaton délelőtt ünnepélyes keretek között átadták Maroslele új ékességét, a trafikmúzeumot. A gyűjteménybe érkeztek korabeli termékek, tárgyak is Szegedről, Makóról, de még az átadó napján is.
Az épület 1925. március 20-án épült a hadirokkant Szakács Ferenc családja által és működtették egészen 1967-ig. Ezután üresen állt, az önkormányzat használta kisebb tárgyak tárolására. 2024-ben kereste meg őket a trafikos család dédunokája, Gergelyné Bodó Mária azzal a kéréssel, hogy egy emléktáblát szeretnének elhelyezni az épület falán. Az ötletet a testület támogatta, sőt a polgármester javaslatára, miszerint legyen belőle múzeum, megkezdték a tárgyak begyűjtését. Az épület felújítását többen anyagiakkal is támogatták.
A reggel szentmisével kezdődött, majd a könyvtárban folytatódott dr. Marjanucz László történész Maroslele története, különös tekintettel a két világháború közötti életére című előadásával. Ezután Gergelyné Bodó Mária a Szakács család családfájáról, életéről és a trafikról beszélt a jelenlévőknek.
Ezt követte az emléktábla felavatása, ahol Drimba Tibor, a falu első embere elmondta, mennyire fontos ezeknek az épített örökségeknek a megóvása, megőrzése az utókor számára. A múzeum célja, hogy bemutassa, miként változott az árusítás, a kereskedelem az évtizedek során. Itt megelevenednek a régi kis trafikok, ahol a napi újság és az apró csemegék mellett a közösségi élet is zajlott. Látványos kiállítási tárgyakon, archív fényképeken keresztül betekintést nyerhetünk abba, hogyan alakult át a trafikok szerepe, és miként hatottak mindennapi életünkre.
Fotó: Drimba Tibor polgármester hivatalos oldala