Régi és ritka fotók kerültek elő makóiakról, kiszomboriakról, magyarcsanádiakról

A Magyarország színezve Rejtőzködő fényképek 1862-ből c. kiállítás egy olyan, Magyarországon eddig soha nem látott, különleges anyagot tár a közönség elé, amelyre nemrégiben bukkantak a kutatók: a tárlat az 1862-ben a londoni világkiállításon bemutatott, Magyarország korabeli tájegységein, településein készült népviseleti fényképsorozatot állítja középpontba.

A korábban elveszettnek hitt Tiedge János fényképek a londoni Victoria & Albert Múzeum gyűjteményéből kölcsönzéssel érkeznek Budapestre, ehhez kapcsolódik egy, a Néprajzi Múzeumban őrzött másolati sorozat. A két gyűjtemény kiegészíti egymást. A képek több mint 160 év után lesznek láthatók Budapesten, bemutatva a készítés történetét is a szervezéstől a világkiállításig.

Az egykori világkiállítás első, 1861-es felhívására mintegy tíz településről érkeztek felajánlások, ami nem volt elegendő egy fényképekből álló országos körképhez. Ezután Jankó Vince gazdasági szakíró, szervező Tiedge János pesti fényképészt bízta meg, hogy járja be az országot és minden vidékről öt személyt fotózzon le „tisztességes öltözetben”: egy öregembert, egy középkorú férfit, egy fiatal legényt, egy asszonyt és egy leányt.

Ez persze nem volt mindenhol követhető, azonban Londonban a szemtanúk szerint 76 kép függött a kiállítótér falain. Szegedi, pécskai és csanádi parasztok, veszprémi polgárok, pápai ökörfogatos szekér, a Vidats-gépgyár dolgozói, kálozi béresek, sümegi kanászok, szentgáli nemesek, vármegyei huszárok engednek betekintést egy rég elveszettnek hitt világba – számolt be róla a Néprajzi Múzeum.

A kiállításban szereplő fotográfiák az alábbi településeken készültek:

  1. Árpád (ma Pécs)
  2. Áta
  3. Cegléd
  4. Cserkút
  5. Decs
  6. Dunaföldvár
  7. Dunapentele
  8. Füles (ma Ausztria)
  9. Gencs
  10. Győr
  11. Gyula
  12. Jobbaháza
  13. Kakasd
  14. Káloz
  15. Kiskomárom
  16. Kiskunfélegyháza
  17. Kiszombor
  18. Magyarcsanád
  19. Makó
  20. Nagycsanád (ma Románia)
  21. Nagykanizsa
  22. Nagykikinda (ma Szerbia)
  23. Paks
  24. Pápa (3 db)
  25. Pécska (ma Románia)
  26. Pér
  27. Rábatamási
  28. Rákospalota
  29. Sopron (3 db)
  30. Sümeg (4 db)
  31. Szabadka (ma Szerbia)
  32. Szeged
  33. Szentgál
  34. Szombathely
  35. Szőllős (ma Szombathely)
  36. Veszprém (2 db)

Fotó: makóiak Tiedge János színezett felvételén, 1862 Victoria and Albert Museum, London Ph 219-1885

Scroll to Top