Január végén, február elején már egészen tavaszias időjárást tapasztalhattunk a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó Csanádi pusztákon. Ennek hatására több olyan jelenséget is megfigyelhettünk a természetben, melyek rendszerint inkább csak márciusban jellemzőek.
A nemzeti park arról számolt be, több helyen megjelentek például az aggófüvek és a pongyola pitypangok virágai. Énekesmadaraink látványosan aktivizálták magukat és esténként már több denevér is megjelent, rovarokra vadászva. A vörös vércsék és a csókák is elkezdték nézegetni, elfoglalni a költésre alkalmas, mesterséges költőládákat, illetve varjú- és szarkafészkeket.
Az utóbbi évek enyhe telein jellemző, hogy a korábban délre vonuló vörös vércsék közül egyre többen áttelelnek nálunk. A januári jó időben már párba állva voltak megfigyelhetők. Egy kiszemelt költőláda, vagy varjú- illetve szarkafészek fölött együtt ültek a párok.
A vércsékkel ellentétben a csókák kifejezetten társas madarak és ők alapvetően nálunk töltik a telet. Varjúfélék lévén nagyon intelligens és fejlett kommunikációval rendelkező madarak. Az is szinte emberi viselkedésre hasonlít, ahogyan a kiszemelt fészkelőhelyeket nézegeti a pár.
Fotó: illusztráció/Pixabay