Makón továbbra is arzénos az ivóvíz

A közműves ivóvíz a hazai települések túlnyomó többségén biztonságosan fogyasztható – tájékoztatott a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) pénteken. Érdekesség, hogy az egész országban csak Makón és a térségben több az arzén az ivóvízben a megengedettnél.

A közlemény szerint az ivóvíz minőségét folyamatosan ellenőrzik a szolgáltatók és az illetékes népegészségügyi hatóság is. 2023-ban országosan több mint 46 ezer mintából csaknem 600 ezer vizsgálatot végeztek, amelyek eredményei több mint 99 százalékban megfelelő minőséget mutattak.

Mindössze 9 településen (Ferencszállás, Földeák, Kiszombor, Klárafalva, Makó, Makó-Rákos, Maroslele, Óföldeák, Székkutas) van tartós ivóvízminőségi probléma a víz természetes eredetű arzéntartalma miatt, ezeken az ivóvízminőség-javító program lezárultáig más forrásból biztosítanak ivóvizet – írták.

Hozzátették, esetileg, jellemzően rendkívüli eseményeket – például árvíz, csőtörés – követően fordulhat elő rövid távú mikrobiológiai kifogás. Elsősorban az elosztóhálózatok elöregedése miatt jelentkezhetnek egészségkárosodást nem okozó, esztétikai – szín, íz vagy szag – problémák. Nem megfelelő ivóvízminőség esetén a szolgáltatók soron kívül elvégzik a szükséges beavatkozásokat a vízminőség helyreállítása érdekében.

A Makó és térségi ivóvízminőség-javító programra 3,7 milliárd forintot költöttek első körben és 2015-ben műszakilag lezárták, de a frissen hivatalba lépő Farkas Éva Erzsébet hibásan átvette, ezért a csapokból még mindig a régi minőségű víz folyik. Később próbálták javítani a rendszert, jelenleg 5,3 milliárd forintnál tart a projekt és még mindig nem hozza az elvárt minőséget a víz.

Mint arról korábban írtunk, két lehetőséget vizsgálnak, hogyan lehetne teljesíteni az elvárt eredményt és lezárni a programot. hogy ne arzénos vizet igyanak a makóiak.

Scroll to Top