Az ártéri erdőkben lassan megélénkül a madarak éneke, jelezvén, hogy készülnek a nászidőszakra. Az egyik legkorábban költésbe kezdő és így hangos énekszóval magát hirdető madárfaj a seregély. Alapvetően vonuló énekesmadár, azonban egyike azon fajoknak, melyek az utóbbi évek enyhe teleinek köszönhetően nagy számban áttelelnek már hazánkban is.
Február végén, március elején már hallottuk az első éneklő hím seregélyeket. Rendszerint az általuk választott, fészkelésre alkalmasnak vélt odú közelében, egy jól látható helyre kiülve hallatják hangjukat. Az egyik legügyesebb hangutánzó madárról van szó. Az éneklés mellé társul egyfajta testbeszéd is: a hím madár az ének kezdetekor lazán kitárva lógatja a szárnyait, majd ütemesen verdes azokkal.
A marosi erdőket járva egyelőre még csak a kora reggeli órákban és rövid ideig figyelhetjük meg ezt a jelenséget, mert a nap többi részében rendszerint még csapatba állva járják a területeket, élelem után kutatva. Ahogy egyre jobban tavaszodik, egyre több időt szánnak majd a hímek az éneklésre – írta hétfőn a nemzeti park.
Fotó: illusztráció/Pixabay